Lesson 7

Equivalent Ratios Have the Same Unit Rates

The practice problem answers are available at one of our IM Certified Partners

Problem 1

A car travels 55 miles per hour for 2 hours. Complete the table.

time (hours) distance (miles) miles per hour
1 55 55
\(\frac12\)
\(1\frac12\)
110

Problem 2

The table shows the amounts of onions and tomatoes in different-sized batches of a salsa recipe.

Elena notices that if she takes the number in the tomatoes column and divides it by the corresponding number in the onions column, she always gets the same result.

What is the meaning of the number that Elena has calculated?

onions (ounces) tomatoes (ounces)
2 16
4 32
6 48

Problem 3

A restaurant is offering 2 specials: 10 burritos for \$12, or 6 burritos for \$7.50. Noah needs 60 burritos for his party. Should he buy 6 orders of the 10-burrito special or 10 orders of the 6-burrito special? Explain your reasoning.

Problem 4

Complete the table so that the cost per banana remains the same.

number of
bananas
cost in
dollars
unit price
(dollars per banana)
4 0.50
6 0.50
7 0.50
10 0.50
10.00 0.50
16.50 0.50

Problem 5

Two planes travel at a constant speed. Plane A travels 2,800 miles in 5 hours. Plane B travels 3,885 miles in 7 hours. Which plane is faster? Explain your reasoning.

(From Grade6, Unit 3, Lesson 5.)

Problem 6

A car has 15 gallons of gas in its tank. The car travels 35 miles per gallon of gas. It uses \(\frac{1}{35}\) of a gallon of gas to go 1 mile.

  • How far can the car travel with 15 gallons? Show your reasoning.
  • How much gas does the car use to go 100 miles? Show your reasoning.
(From Grade6, Unit 3, Lesson 6.)

Problem 7

A box of cereal weighs 600 grams. How much is this weight in pounds? Explain or show your reasoning. (Note: 1 kilogram = 2.2 pounds)

(From Grade6, Unit 3, Lesson 4.)