Lesson 7

Equivalent Ratios Have the Same Unit Rates

Let’s revisit equivalent ratios.

7.1: Which One Doesn’t Belong: Comparing Speeds

Which one doesn’t belong? Be prepared to explain your reasoning.

5 miles in 15 minutes

3 minutes per mile

20 miles per hour

32 kilometers per hour

7.2: Price of Burritos

  1. Two burritos cost \$14. Complete the table to show the cost for 4, 5, and 10 burritos at that rate. Next, find the cost for a single burrito in each case.
    number of burritos cost in dollars unit price
    (dollars per burrito)
    2 14
    4
    5
    10
    \(b\)
  2. What do you notice about the values in this table?
  3. Noah bought \(b\) burritos and paid \(c\) dollars. Lin bought twice as many burritos as Noah and paid twice the cost he did. How much did Lin pay per burrito?
    number of burritos cost in dollars unit price
    (dollars per burrito)
    Noah \(b\) \(c\) \(\frac{c}{b}\)
    Lin \(2 \boldcdot b\) \(2 \boldcdot c\)
  4. Explain why, if you can buy \(b\) burritos for \(c\) dollars, or buy \(2 \boldcdot b\) burritos for \(2 \boldcdot c\) dollars, the cost per item is the same in either case.

7.3: Making Bracelets

  1. Complete the table. Then, explain the strategy you used to do so.
    time in hours number of bracelets speed (bracelets per hour)
    2 6
    5 6
    7 6
    66 6
    100 6
    A bracelet.
  2. Here is a partially filled table from an earlier activity. Use the same strategy you used for the bracelet problem to complete this table.

    number of
    burritos
    cost in
    dollars
    unit price
    (dollars per burrito)
    14 7
    28 7
    5 7
    10 7
  3. Next, compare your results with those in the first table in the previous activity. Do they match? Explain why or why not.

7.4: How Much Applesauce?

It takes 4 pounds of apples to make 6 cups of applesauce.

  1. At this rate, how much applesauce can you make with:

    1. 7 pounds of apples?
    2. 10 pounds of apples?
  2. How many pounds of apples would you need to make:

    1. 9 cups of applesauce?
    2. 20 cups of applesauce?
pounds of
apples
cups of
applesauce
4 6
7
10
9
20


  1. Jada eats 2 scoops of ice cream in 5 minutes. Noah eats 3 scoops of ice cream in 5 minutes. How long does it take them to eat 1 scoop of ice cream working together (if they continue eating ice cream at the same rate they do individually)?
  2. The garden hose at Andre's house can fill a 5-gallon bucket in 2 minutes. The hose at his next-door neighbor’s house can fill a 10-gallon bucket in 8 minutes. If they use both their garden hoses at the same time, and the hoses continue working at the same rate they did when filling a bucket, how long will it take to fill a 750-gallon pool?

Summary

The table shows different amounts of apples selling at the same rate, which means all of the ratios in the table are equivalent. In each case, we can find the unit price in dollars per pound by dividing the price by the number of pounds.

apples
(pounds)
price
(dollars)
unit price
(dollars per pound)
4 10 \(10 \div 4 = 2.50\)
8 20 \(20 \div 8 = 2.50\)
20 50 \(50 \div 20 = 2.50\)

The unit price is always the same. Whether we buy 4 pounds of apples for 10 dollars or 8 pounds of apples for 20 dollars, the apples cost 2.50 dollars per pound.

We can also find the number of pounds of apples we can buy per dollar by dividing the number of pounds by the price.

apples
(pounds)
price
(dollars)
pounds per dollar
4 10 \(4 \div 10 = 0.4\)
8 20 \(8 \div 20 = 0.4\)
20 50 \(20 \div 50 = 0.4\)

The number of pounds we can buy for a dollar is the same as well! Whether we buy 4 pounds of apples for 10 dollars or 8 pounds of apples for 20 dollars, we are getting 0.4 pounds per dollar.

This is true in all contexts: when two ratios are equivalent, their unit rates will be equal.

quantity \(x\) quantity \(y\) unit rate 1 unit rate 2
\(a\) \(b\) \(\frac{a}{b}\) \(\frac{b}{a}\)
\(s \boldcdot a\) \(s \boldcdot b\) \(\frac{s \boldcdot a}{s \boldcdot b} = \frac{a}{b}\) \(\frac{s \boldcdot b}{s \boldcdot a} = \frac{b}{a}\)

Glossary Entries

  • unit price

    The unit price is the cost for one item or for one unit of measure. For example, if 10 feet of chain link fencing cost \$150, then the unit price is \(150 \div 10\), or \$15 per foot.

  • unit rate

    A unit rate is a rate per 1.

    For example, 12 people share 2 pies equally. One unit rate is 6 people per pie, because \(12 \div 2 = 6\). The other unit rate is \(\frac16\) of a pie per person, because \(2 \div 12 = \frac16\).