Lesson 9

Solving Rate Problems

The practice problem answers are available at one of our IM Certified Partners

Problem 1

This package of sliced cheese costs \$2.97.

How much would a package with 18 slices cost at the same price per slice? Explain or show your reasoning.

An image of a package of cheese slices. At the top of the package “Cheddar Deli Style Cheese” is labeled and at the bottom of the package, in a circle, “11 thin slices” are labeled.

Problem 2

A copy machine can print 480 copies every 4 minutes. For each question, explain or show your reasoning.

  1. How many copies can it print in 10 minutes?
  2. A teacher printed 720 copies. How long did it take to print?

Problem 3

Order these objects from heaviest to lightest.

(Note: 1 pound = 16 ounces, 1 kilogram \(\approx\) 2.2 pounds, and 1 ton = 2,000 pounds)

item weight
school bus 9 tons
horse 1,100 pounds
elephant 5,500 kilograms
grand piano 15,840 ounces

 

Problem 4

Andre sometimes mows lawns on the weekend to make extra money. Two weeks ago, he mowed a neighbor’s lawn for \(\frac{1}{2}\) hour and earned \$10. Last week, he mowed his uncle’s lawn for \(\frac{3}{2}\) hours and earned \$30. This week, he mowed the lawn of a community center for 2 hours and earned \$30.

Which jobs paid better than others? Explain your reasoning.

(From Grade6, Unit 3, Lesson 5.)

Problem 5

Calculate and express your answer in decimal form.

  1. \(\frac12 \boldcdot 17\)
  2. \(\frac34 \boldcdot 200\)
  3. \((0.2) \boldcdot 40\)
  4. \((0.25) \boldcdot 60\)
(From Grade6, Unit 3, Lesson 1.)

Problem 6

Here is a polygon.

A heart-shaped polygon.
  1. Decompose this polygon so that its area can be calculated. All measurements are in centimeters.
  2. Calculate its area. Organize your work so that it can be followed by others.
(From Grade6, Unit 1, Lesson 11.)