Lesson 6

Interpreting Rates

The practice problem answers are available at one of our IM Certified Partners

Problem 1

A pink paint mixture uses 4 cups of white paint for every 3 cups of red paint. The table shows different quantities of red and white paint for the same shade of pink. Complete the table.

white paint (cups) red paint (cups)
4 3
1
1
4
5

Problem 2

A farm lets you pick 3 pints of raspberries for \$12.00.

  1. What is the cost per pint?
  2. How many pints do you get per dollar?
  3. At this rate, how many pints can you afford for \$20.00?
  4. At this rate, how much will 8 pints of raspberries cost?

Problem 3

Han and Tyler are following a polenta recipe that uses 5 cups of water for every 2 cups of cornmeal.

  • Han says, “I am using 3 cups of water. I will need \(1\frac15\) cups of cornmeal.”
  • Tyler says, “I am using 3 cups of cornmeal. I will need \(7\frac12\) cups of water.”

Do you agree with either of them? Explain your reasoning.

Problem 4

A large art project requires enough paint to cover 1,750 square feet. Each gallon of paint can cover 350 square feet. Each square foot requires \(\frac{1}{350}\) of a gallon of paint.

Andre thinks he should use the rate \(\frac{1}{350}\) gallons of paint per square foot to find how much paint they need. Do you agree with Andre? Explain or show your reasoning.

 

Problem 5

Andre types 208 words in 4 minutes. Noah types 342 words in 6 minutes. Who types faster? Explain your reasoning.

(From Grade6, Unit 3, Lesson 5.)

Problem 6

A corn vendor at a farmer's market was selling a bag of 8 ears of corn for \$2.56. Another vendor was selling a bag of 12 for \$4.32. Which bag is the better deal? Explain or show your reasoning.

(From Grade6, Unit 3, Lesson 5.)

Problem 7

A soccer field is 100 meters long. What could be its length in yards?

A:

33.3

B:

91

C:

100

D:

109

(From Grade6, Unit 3, Lesson 3.)