Lesson 5

Comparing Speeds and Prices

The practice problem answers are available at one of our IM Certified Partners

Problem 1

Mai and Priya were on scooters. Mai traveled 15 meters in 6 seconds. Priya travels 22 meters in 10 seconds. Who was moving faster? Explain your reasoning.

Problem 2

Here are the prices for cans of juice that are the same brand and the same size at different stores. Which store offers the best deal? Explain your reasoning.

Store X: 4 cans for \$2.48

Store Y: 5 cans for \$3.00

Store Z: 59 cents per can

Problem 3

Costs of homes can be very different in different parts of the United States.

  1. A 450-square-foot apartment in New York City costs \$540,000. What is the price per square foot? Explain or show your reasoning.
  2. A 2,100-square-foot home in Cheyenne, Wyoming, costs \$110 per square foot. How much does this home cost? Explain or show your reasoning.

Problem 4

There are 33.8 fluid ounces in a liter. There are 128 fluid ounces in a gallon. About how many liters are in a gallon?

  1. 2
  2. 3
  3. 4
  4. 5

Is your estimate larger or smaller than the actual number of liters in a gallon? Explain how you know.

(From Grade6, Unit 3, Lesson 4.)

Problem 5

Diego is 165 cm tall. Andre is 1.7 m tall. Who is taller, Diego or Andre? Explain your reasoning.

(From Grade6, Unit 3, Lesson 3.)

Problem 6

Name an object that could be about the same length as each measurement.

  1. 4 inches
  2. 6 feet
  3. 1 meter
  4. 5 yards
  1. 6 centimeters
  2. 2 millimeters
  3. 3 kilometers
(From Grade6, Unit 3, Lesson 2.)