Lesson 3

More Costs of Running a Restaurant

Lesson Narrative

This lesson is optional. In this lesson, students apply expressions and signed numbers to the context of balancing projected income and expenses for a restaurant. Students decide how to model these incomes and expenses in their calculations (MP4).

As with all lessons in this unit, all related standards have been addressed in prior units. This lesson provides an optional opportunity to go deeper and make connections between domains.

Learning Goals

Teacher Facing

  • Create an equation to represent certain expenses for a restaurant, and interpret (orally and in writing) the solution.
  • Determine whether a relationship is proportional and explain (orally) the reasoning.
  • Determine whether a restaurant is making a profit using estimates of ongoing expenses, number of meals sold, average price per meal, and average cost per meal.

Student Facing

Let’s explore how much it costs to run a restaurant.

CCSS Standards